İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı - Besyo 2018

6 Temmuz 2018,Cuma

Online Kayıt Tarihi: 03 Temmuz – 09 Temmuz 2018

Evrak Kayıt Tarihi: 01 Ağustos – 09 Ağustos 2018

Sınav Tarihi: 10 Ağustos – 12 Ağustos 2018

Rezervasyon Günü : 13 Ağustos 2018

Ücret : 150 TL

Baraj Puanı: 150 Puan

Kontejanlar

Sınava giren adaylara %100 veya  %50 burs imkanı sağlanacaktır.

%100 ve %50 burs kazanıp üniversiteye başvuru yaptırmayan adayın hakkı bir sonraki sıradaki adaya aktarılacaktır.

SINAVIN UYGULANMASI

Özel Yetenek Sınavı tek aşamada yapılacaktır.

Aşama: Beceri-Koordinasyon Parkuru testi

Beceri-koordinasyon parkurunda en iyi dereceye tam puan verilerek sıralama yapılır, standart puanı hesaplanır. Sınav yapılacak olan salonun durumuna göre istasyonlar arası mesafeler 2-3 metre aralığında olacaktır. İstasyon duruşları salonun durumuna göre yön değiştirebilir.

BECERİ-KOORDİNASYON PARKURU

1-ÖNE TAKLA: Gövdenin minder üzerinde öne doğru yuvarlanması ile tamamlanır. Gövdenin tamamen minder dışına çıktığı durumlarda takla hareketi tekrarlanır.

2-ÇAPRAZ SIÇRAMA: Yerden yüksekliği 35 cm olan denge aleti üzerine 70 cm aralıklarla yerleştirilmiş olan 120 cm uzunluğundaki engellerin üzerinden çift ayak olmak şartı ile belirtilen başlangıç noktasından çapraz ileri yöne doğru sıçrar, hareketi sonuna kadar tamamlar. Engeli düşüren aday engeli düzeltip o engelden tekrar geçerek / çift ayak (5 kez) sıçrayamayan aday çift ayak (5 kez) sıçrayana kadar devam ederek bu istasyonu tamamlar.

3-BASKETBOL TOPU İLE SLALOM: Basketbol topu el ile engeller arasından sürülür (dripling). Hareket sırasında engeli deviren aday, engeli yerine koyar ve kaldığı yerden harekete devam eder. Adayın topu tek el ya da iki el ile taşıması hata olarak kabul edilir ve aday istasyonun başına dönerek istasyona yeniden başlar. Toplam dört (4) engel olup engeller arası uzaklık 120 cm’dir. Aday parkuru tamamladıktan sonra, basketbol topunu belirtilen alana bırakarak diğer istasyona geçer. Topun belirlenen alanın dışına çıkması durumunda aday topu tekrar belirlenen alana bırakmak zorundadır.

4-MİNYATÜR FUTBOL KALESİNE İSABETLİ ŞUT ATMA: Aday 8 m mesafeden 100x160 cm ebatlarında olan minyatür futbol kalesine isabetli atış gerçekleştirene kadar 3 şut hakkını kullanır, isabetli atıştan sonra parkura devam eder. Aday üç hak sonunda kaleye isabetli atış yapamaz ise de bir sonraki istasyona geçer.

5-HENTBOL TOPU İLE HEDEFE İSABETLİ ŞUT ATMA: Aday Hentbol kalesinin sağ ve sol üst köşelerine yerleştirilmiş olan 1m’lik hedeflerin herhangi birine 7 m’den tek elle ve sıçramadan isabetli atış gerçekleştirene kadar 3 top hakkını kullanır, isabetli atıştan sonra parkura devam eder. Aday üç hak sonunda kaleye isabetli atış yapamaz ise de bir sonraki istasyona geçer.

6-VOLEYBOL TOPUNU SEKTİRME: Hedef tahtasının 120 cm gerisinde bulunan aday, yerdeki voleybol topunu alıp belirlenen çizginin arkasında durarak hedef tahtasına 5 kez pas yapar (tek ve ya çift elle). Hedef tahtasından yanlış sektirmeden dolayı kaçan top aday tarafından alınarak kalınan sayıdan itibaren devam edilir. Kare şeklindeki (55x55 cm) hedef tahtasının yerden yüksekliği 224 cm’dir.

7-ENGEL ÜZERİNDEN SIÇRAMA ve ALTTAN GEÇİŞ: Aday 40 cm yüksekliğinde olan birinci engelin üzerinden sıçrar ve 85 cm yüksekliğindeki ikinci engelin altından geçerek 40 cm yüksekliğinde üçüncü engel üzerinden sıçrar ve istasyonu tamamlar. Engeli deviren aday devirdiği engeli düzeltir ve o engelden tekrar geçerek istasyona devam eder.

8-ASİMETRİK PARALELDEN GEÇİŞ: Aday, alçak barın altından geçer, asimetrik paralelin içinden; kollarından ve ayaklarından destek alarak gövdesini yukarı çekmek sureti ile yüksek olan paralelin üzerinden geçerek istasyonu tamamlar.Asimetrik parallel ölçüleri: 120x135 cm.

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
Sınav Tarihi

10 Ağustos – 12 Ağustos 2018

Sınav Sistemi
Koordinasyon
Özgeçmiş
Bölümler Kontejan

Yök'ün Açıklayacağı Kontejana Göre Öğrenci Alımı Yapılacaktır.

Baraj Puanı
150 Puandır.
Kimler Düşünebilir
150 TL Sınav Üçreti Vardır. Özel Üniversitedir. Sınava Giren Adaylara %100 veya %50 Burs alma imkanları vardır.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR