Üniversitelerin BESYO bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler,  performanslarını yükseltmek ve Özel Yetenek Sınavlarında başarılı olmak amacıyla hazırlık kurslarına katılmak zorundadır. BESYO Hazırlık Kurslarına katılmadan kazanma şansları çok düşüktür.(% 3- 5)

PERFORMANS YÜKSELTME AŞAMASINDA 5 ANA FAKTÖR VARDIR.

1- Kaliteli Antrenman: Sporcunun kapasitesi ve fiziksel özellikleri değerlendirilerek, eksik yönlerini giderici, iyi olan yönlerini çok daha iyi seviyeye getirmek için kişiye özel program hazırlanmalıdır.

2- Antrenman Sürekliliği: Sporcu sağlık dışı herhangi bir sebepten dolayı idmanını aksatmamalıdır. Unutulmamalıdır ki her antrenman bir öncekinin devamı niteliğindedir. Antrenman kaçırmak sonraki antrenmanlarda daha az başarı göstermenize sebep olmaktadır.

3- İyi Dinlenme: Özellikle antrenmandan sonraki ilk 4 saat iyi değerlendirilmelidir.
Ayrıca en geç gece 11-12 de uyuyup en az 8 saatlik uyku şart.

4- İyi Beslenme: Sporcunun fiziksel özellikleri boy- kilo ve kas-yağ orantıları dikkate alınarak karbonhidrat-yağ-protein ayarlamasını yapıp dengeli beslenmesi.

5-Vücut Kitle İndeksi: Zirve performansına ulaşmak için sporcunun boy-kilo ve kas-yağ orantıları istenilen seviyede olmalıdır.
Özellikle besyo sınavları gibi saniselerin önemli olduğu sınavlarda 1-2 fazla kilonun bile büyük önemi vardır.

Performans yükseltme faktörlerinden sadece 1 tanesi Antrenörlerin sorumluluğundadır.(Kaliteli Antrenman)
Geri kalan 4 etken öğrencinin yapması gereken sorumluluklardır.(Antrenman Sürekliliği - İyi Dinlenme - İyi Beslenme)

Sınavlara giriş için yeterli TYT puanını aldınız doğru hazırlık kursunu seçip kaliteli antrenmanlarla performansını yükseltemeye başladınız; fakat üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmiyorsunuz. Performansınızda düşüş olacaktır ve sınavlara zirve performansınızla giremeyeceksiniz. Saliselerin bile önemi olduğu bu sınavlarda başarılı olmanın yolu antrenman performansınızdan geçiyor.

UNUTMAYIN ! Antrenörlerin elinde sihirli değnek yok. İyi dinlenme, iyi beslenme ve antrenman sürekliliğine uyum sağlamadığınız takdirde yaptığınız kaliteli antrenmanların size çok bir faydası olmaz ve hedeflerinize ulaşamazsınız.
Yazan: Ömer ÖZEN.


Şehirlere Göre En Başarılı Besyo Hazırlık Kurslarını Sizler İçin Bir Araya Getirdik.
Kurslar Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.