Kars Kafkas Üniversitesi

Kars Kafkas Üniversitesi

30 Aralık 2017,Cumartesi

 Beceri-Koordinasyon Parkuru

1. İstasyon: Çıkıştan sonra yerdeki minderde öne düz takla atılarak 2. istasyona geçilir.

2. İstasyon: 3 adet farklı yükseklikteki engel çift ayak sıçrayarak 2. istasyona geçilir. (Adaylar tüm sıçramaları çift ayak ile gerçekleştirmeli ve engellere elle ya da ayakla temas etmemelidir.Engellerin geçişi sırasında engellerden herhangi birinin düşmesi halinde düşen engel aday tarafından düzeltilerek yeniden sıçrama yapılır. Aday sıçrama esnasında engeli kırar ise beceri koordinasyon parkurundaki o hakkını kullanmış ve sıfır puan almış olur.Erkekler için engel yükseklikleri: 1. engel: 45, 2. engel: 55, 3.engel 65 cm dir. Engeller arası mesafe 1 metredir. Bayanlar için engel yükseklikleri: 1. engel: 35, 2. engel: 45, 3.engel: 55 cm dir. Engeller arası mesafe 1 metredir.

3. İstasyon: Denge Aleti üzerinden bitiş noktasına kadar (kırmızı şerit) düşmeden geçilir. (Denge aletine uç kısımdan çıkılır ve elle temas edilmez. Aday bitiş noktasındaki kırmızı çizgiyi geçtikten sonra denge aletinden inmelidir. Denge aletinin üzerinden düşen aday tekrar başa döner.)

4. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan Hentbol topu alınır. En az bir kere yere vurulur (Tip yapılır) ve aynı topla duvardan 1 defa pas yapılır. (Duvardan dönen topun yere düşmeden tutulması zorunludur).Dönen top havada tutularak yerden yüksekte olan kaleye isabetli bir gol atışı yapılır ve 5. istasyona geçilir.(Topun yere düşmesi durumunda topla yeniden duvar pası yapılarak kaleye gol atışı yapılır. Bir gol atılana kadar atışa devam edilir. Hentbol topunun bulunduğu yer ile duvar pas mesafesi 4 metre, kaleye şut mesafesi 7 metredir).

5. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan voleybol topu havaya atılarak 3 m uzaklıktaki duvarla art arda 3 defa kesintisiz manşet pas yapılır, 3. pastan sonra dönen top havada tutularak kasa içerisine konulur ve 6. istasyona geçilir. (Manşet pas esnasında adayların vücudunun herhangi bir yeri belirtilen çizgi ile duvar arasındaki 3 metrelik alana temas etmemelidir. Topun istasyonun herhangi bir aşamasında yere düşmesi durumunda istasyonun başına dönülür.)

6. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan basketbol topu alınarak basketbol oyun kurallarına uygun şekilde sürülmeye başlanır. Top sürme, slalom çubuklarının ilkinin sağından ok ile gösterilen yerden başlanarak üç slalom çubuğunun aralarından yine ok işaretleri takip edilerek geçilir, ardından istasyon sonundaki boş kasaya basketbol topnun bırakılması ile ise sona erer. Bu istasyonda top taşıma yapılmamalı, adayın topun kontrolünü kaybetmesi halinde geçtiği son çubuktan istasyona devam etmesi ve bitirmesi gerekir. . (Slalom esnasında top sürme nizami olmalıdır. Slalom sırasında aday herhangi bir engel arasında hata yaparsa hata yapılan yerden tekrar slaloma devam edilir, slalomun başına dönülmez. Topun kasa içerisine bırakılması zorunludur. )

7. İstasyon: Aday, 6. istasyonun sonunda boş kasaya bıraktığı basketbol topunun yanında bulunan kasadaki futbol topunu eli ile alarak yere bırakır ve ok ile işaretli yerden başlayarak slalom çubuklarının arasından ayakla top sürmek suretiyle ok işaretlerini takip eder. top sürerek ilerlemesinin ve son slalom çubuğunu geçmesinin ardından aday istediği mesafeden topu 2m genişlik ve 1,5m yüksekliğe sahip kaleye isabetli bir şut atar. Aday slalom esnasında hata yaparsa geçtiği son çubuktan devam edebilir (Slalom bitirilip şut atılana kadar aday topa elle temas edemez. Ancak ilk şutun gol olmaması durumunda aday aynı topu eliyle düzelterek atışını istediği yerden gerçekleştirebilir. Kaleye bir isabet sağlanana kadar atışa devam edilir. Slalom sırasında aday hangi engel arasında hata yaparsa hata yapılan yerden tekrar slaloma devam edilir, slalomun başına dönülmez.)

8. İstasyon:

a) Erkek Adaylar : 165 cm yükseklikteki parallel bar üzerinden iki kolunu kullanarak içten dışa doğru atlayış gerçekleştirir ve sol kol üzerinden aşılarak 9. istasyona geçilir.

b) Bayan Adaylar : 135 cm yükseklikteki parallel bar üzerinden iki kolunu kullanarak içten dışa doğru atlayış gerçekleştirir ve sol kol üzerinden aşılarak 9. istasyona geçilir.

9. İstasyon: Yüksekliği 60 cm ve birbirine uzaklığı 3,5 metre olan üç engelin; birinci engelin üstünden, ikinci engelin altından ve üçüncü engelin üstünden geçilerek istasyon tamamlanır ve 10. istasyona geçilir. (bir  Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Özel Yetenek Sınavı 2017 Sınav Kılavuzu 13 ve üçüncü engellere kesinlikle ayak ve el teması olmayacaktır. Temas halinde engel tekrarlanacaktır.)

10. İstasyon: : Minder üzerinden öne düz takla atılarak, parkur çıkışındaki fotosel cihazının arasından geçilerek parkur bitirilir.

Kars Kafkas Üniversitesi
Kars Kafkas Üniversitesi
Sınav Tarihi

21 Ağustos 2017

Sınav Sistemi
Koordinasyon
Özgeçmiş
-
Bölümler Kontejan

Beden Eğitimi Bölümü

42 Erkek 28 Bayan

Antrenörlük Bölümü

25 Erkek 15 Bayan

Spor Yöneticiliği Bölümü

35 Erkek 25 Bayan

Spor Yöneticiliği Bölümü 2

35 Erkek 25 Bayan

Baraj Puanı
MS&SL 150 Puandır. NL 180 Puandır.
Kimler Düşünebilir
Koordinasyon Parkurunu iyi Bir derece ve YGS Puanı normal olan adaylara önerilir.
Düzenleyen
Ömer ÖZEN

www.besyohazirlikkurslari.com

BENZER KILAVUZLAR