• antrenor34@gmail.com
 • 0533 680 20 48

HABER DETAYI

20 Temmuz 2018 21:52

Bayburt Üniversitesi Besyo Kılavuz 2018

Bayburt Üniversitesi Besyo Kılavuz 2018

 

 

Bayburt Üniversitesi Besyo Kılavuz 2018

 

ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

(Antrenörlük Eğitimi Programı)

 

 

BEDEN EĞİTİMİ ve SPOR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

(Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı)

 

 

 

 1. GİRİŞ ESASLARI VE KONTENJANLARI

 

Bayburt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu; Antrenörlük Eğitimi Bölümü ile Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü’ne ilan edilen kontenjanlarla sınırlı olmak koşuluyla TYT-P, ÖYSP-SP ve OBP ile birlikte değerlendirilerek öğrenci alınır. Bölümlere alınacak olan öğrencilerin dağılımları şu şekildedir:

 

 

 

KADIN ERKEK
 

Koordinasyon Sınavı ile

Milli Kontenjanı (Koordinasyon Sınavı ile) Şehit ve Gazi Yakını Kontenjanı (Koordinasyon Sınavı İle) Engelli Aday Kontenjanı (Özel yetenek Toplam  

Koordinasyon Sınavı ile

Milli Kontenjanı (Koordinasyon Sınavı ile ) Şehit ve Gazi Yakını Kontenjanı ile (Koordinasyon Sınavı İle) Engelli Aday Kontenjanı (Özel yetenek  

Toplam

Genel Toplam
 

Antrenörlük

Eğitimi Bölümü

 

I. Öğretim

 

18

 

2

 

2

 

3

 

25

 

33

 

5

 

3

 

4

 

45

 

70

 

II. Öğretim

 

18

 

2

 

2

 

3

 

25

 

33

 

5

 

3

 

4

 

45

 

70

 

Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü

 

 

I. Öğretim

 

 

10

 

 

2

 

 

1

 

 

2

 

 

15

 

 

15

 

 

4

 

 

4

 

 

2

 

 

25

 

 

40

 

Toplam

 

46

 

6

 

5

 

8

 

65

 

81

 

14

 

10

 

10

 

115

 

180

 

 

*Şehit ve gazi yakınları olarak eşi, çocuğu ya da kardeşi ile spor yapmasında sakınca olmayan gazilerin kendileri başvurabilirler.

NOT: Çift ana dal, Kurum içi ve kurumlar arası yatay geçiş kontenjanı ile sınava girecek olan adaylar da kılavuzda belirtilmiş olan alt limitlerin altında bir süre de koordinasyon parkurunu tamamlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde sınavdan başarısız sayılırlar.

 

B.   BAŞVURU KOŞULLARI:

 1. Adayların 2018-TYT puan türlerinin (OBP Puanı hariç) herhangi bir puan türünden, aşağıdaki tabloda belirtilen minimum puanlara sahip olmaları
Antrenörlük

Eğitimi Bölümü

Beden Eğitimi ve

Spor Eğitimi Bölümü

Özellik/Mezuniyet Alanı Minimum

TYT Puan

Minimum TYT

Puan

Engelli Adaylar 100 100
Şehit ve Gazi Yakınları 150 150
Milli Sporcular 150 150
Ortaöğretim Spor Alanı Mezunları 150 150
Ortaöğretim Diğer Alan Mezunları 180 180

 

 

 

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI İLE ENGELLİ ADAYLARDAN HERHANGİ BİR ÜCRET ALINMAYACAKTIR.

 

C.   SINAV TARİHLERİ VE YERİ

 

Online Ön Kayıtlar Sınav Kesin Kayıtları Sınav Programının İlan Tarihi Koordinasyon Sınav

Başlangıcı

01-05 Ağustos

2018

06-10 Ağustos

2018

13

Ağustos 2018

14

Ağustos 2018

Online Kayıtlar: oys.bayburt.edu.tr

 

Kayıt, Evrak Teslimi ve Kayıt Onayı: Bayburt Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı Kayıt Bürosu, Baberti Külliyesi, Eğitim Fakültesi Binası Zemin Kat

 

Sınav Programları ve Sınav Yerleri: 13 Ağustos 2018 tarihinde www.bayburt.edu.tr/ adresinde ilan edilecektir.

Tercih yapılırken sıralamaya dikkat edilmelidir.

 

Örneğin: Aday tercih sıralamasında Antrenörlük Eğitimi (İkinci Öğretim) bölümünü ilk sıraya yazdıysa, adayın puanı Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi taban puanından yüksek olsa bile aday ilk sıraya yazdığı bölüme kayıt hakkı kazanır.

 

 

D.   KONTENJANLAR:

 

ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

 

 

 

BRANŞ

 

 

I. Öğretim

 

 

II. Öğretim

Erkek Kadın Toplam Erkek Kadın Toplam
Atletizm 4 3 7 4 3 7
Badminton 2 2 4 2 2 4
Basketbol 3 3 6 3 3 6
Boks 2 2 2 2
Futbol 7 7 7 7
Güreş 5 5 5 5
Hentbol 3 3 6 3 3 6
Tenis 2 2 4 2 2 4
Voleybol 3 3 6 3 3 6
Yüzme 2 2 4 2 2 4
 

TOPLAM

 

33

 

18

 

51

 

33

 

18

 

51

Milli Sporcu Kontenjanı 5 2 7 5 2 7
Engelli Kontenjanı 4 3 7 4 3 7
Şehit ve Gazi Yakını Kontenjanı 3 2 5 3 2 5
 

GENEL TOPLAM

 

45

 

25

 

70

 

45

 

25

 

70

 

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

 

Erkek Kız Toplam
Milli Sporcu Kontenjanı 4 2 6
Engelli Kontenjanı 2 2 4
Şehit ve Gazi Yakını Kontenjanı 4 1 5
Diğer 15 10 25
 

GENEL TOPLAM

 

25

 

15

 

40

 

 

 

 1. ENGELLİ ADAYLAR İÇİN DEĞERLENDİRME

 

Başvuruları kabul edilen engelli öğrenci adaylarının TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (Kılavuzda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak olan yetenek sınav sonucuna (Kılavuzda belirtilen koordinasyon parkuru) göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan adayların kayıtları yapılır.

 

İ. KOORDİNASYON SINAVININ DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Sınava giren tüm adayların yerleştirme puanı hesaplanabilmesi için koordinasyon sınavına girmek ve alt limitler üzerinde bir puan almış olmak zorundadırlar. Koordinasyon sınavına girmeyen veya sınava girip puan alamayan adaylar değerlendirmeye alınmazlar.

 

 

Normal adaylar için; koordinasyon sınav parkurunda kadın adaylar için 140 saniye, erkek adaylar için 120 saniye “Alt Limit” olarak belirlenmiştir. Alt limitler ve üstü sürede sınavı tamamlayamayan adaylar “DİSKALİFİYE” olur ve sınav puan hesaplaması yapılmaz.

En iyi süre: 100 puan

 

Alt limit ve üzeri süre: 0 puan

 

 

Engelli adaylar için; koordinasyon sınav parkurunda kadın adaylar için 300 saniye, erkek adaylar için 270 saniye “Alt Limit” olarak belirlenmiştir. Alt limitler ve üstü sürede sınavı tamamlayamayan adaylar “DİSKALİFİYE” olur ve sınav puan hesaplaması yapılmaz.

En iyi süre: 100 puan

 

Alt limit ve üzeri süre: 0 puan

 

 

 

 

Beceri ve Koordinasyon Testi:

 

 

Bu testin başlangıç ve bitiş süreleri otomasyon sistemince otomatik olarak belirlenir. Aday otomasyon sistemini (fotosel) kendisi başlatır ve bitirir. Elde edilen derece ekrana yansır ve aynı anda ana bilgisayara otomatik olarak kaydedilir. Koordinasyon testi 8 istasyondan oluşur. Bunlar;

 1. İSTASYON: BASKETBOL TOPU İLE SLALOM ÇUBUKLARINDAN GEÇME
 2. İSTASYON: VOLEYBOL MANŞET PAS
 3. İSTASYON: SAĞLIK TOPLARININ YERLERİNİ DEĞİŞTİRME
 4. İSTASYON: ÖNE DÜZ TAKLA
 5. İSTASYON: FUTBOL TOPU İLE DUVAR PAS
 6. İSTASYON: SIÇRAMA TAHTASI ÜZERİNDEN ÇİFT AYAK SIÇRAMA
 7. İSTASYON: HENTBOL TOPU İLE HEDEFE TEMEL ATIŞ
 8. İSTASYON: 3X15 METRE MEKİK KOŞUSU

 

 

1-  BASKETBOL TOPU İLE SLALOM ÇUBUKLARINDAN GEÇME

 

Adaylar 8 adet arka arkaya 1m aralıklar ile dizilmiş pozisyonda bulunan slalom çubukları arasından parkurun başında bulunan basketbol topu ile sağ veya sol elini kullanarak slalom çubuklarını devirmeden aralarından top sürerek geçmeye çalışır. Slalom çubuğunu deviren aday devirdiği çubuğu yerden kaldırıp; devirdiği çubuğun gerisinden başlayarak sınavına devam eder. Aday son slalom çubuğunu geçtikten sonra basketbol topunu belirtilen alan içerisine bırakmak zorundadır. Aksi takdirde topun bir sonraki parkur

 

için adaya çıkarabileceği zorluklar sınav komisyonunun sorumluluğu dışındadır. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

2-  VOLEYBOL MANŞET PAS

 

Aday manşet pas prensibine uygun olarak duvardan 2.5 metre uzaklıktaki vuruş alanından ve duvarda yerden 2 m yükseklikteki panoya 5 (beş) adet manşet pas yapar. Aday yerde belirli alan içerisinde bulunan voleybol topunu bulunduğu yerden alıp duvarda (panoda) belirli alan içerisine atar ve dönen top ile harekete başlar. Manşet pas uygulamasında verilen her bir ara, topu tutup tekrar devam ediş, topun yere teması, topun belirtilen alan (pano) dışına teması ve 2.5 metre alanını ihlal edilerek yapılan vuruşlar “HATA” olarak kabul edilecektir. Bir öğretim elemanı vuruşları sesli olarak sayacak ve hatalı vuruşları duyuracaktır. Hatalı vuruşlardan sonra adayın sayma işlemi kaldığı yerden devam edecektir. Aday son manşet pası yaptıktan sonra voleybol topunun bir sonraki parkur için adaya çıkarabileceği zorluklar sınav komisyonunun sorumluluğu dışındadır. Belirlenen kurallara göre nizami ve isabetli 5. vuruştan sonra aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

3-  SAĞLIK TOPLARININ YERLERİNİ DEĞİŞTİRME

 

Adaylar 3 metre ara ile karşılıklı bulunan kasaların birisinde bulunan 3 adet sağlık topunu boş olan kasaya taşırlar. Topların üçünün de kasa içerisinde yan yana bırakılması gerekmektedir. Aksi takdirde aday geri çağrılacaktır. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

4-  ÖNE DÜZ TAKLA

 

Aday yerde bulunan 2 adet jimnastik minderi üzerinden 2 adet öne düz takla atarlar. Her bir taklanın başlangıcı ve bitişi minder üzerinde olmalıdır. Aday takla esnasında minderin dışına düşerse yanlış yapılan takla tekrarlatılır. Kurallara uygun yapılan 2 takladan sonra bir sonraki istasyona geçilir.

5-  FUTBOL TOPU İLE DUVAR PAS

 

Adaylar bu istasyona geldiklerinde atış alanında bulunan futbol topu ile 200 cm genişlik ve 120 cm yüksekliğindeki panoya ardı ardına 5 (beş) adet pas yapar. Atış çizgisinin panoya uzaklığı bayanlarda 4 m erkeklerde ise 6 m’dir. Vuruşlar belirlenen atış alanından

 

yapılmak zorundadır. Kurallara uygun olarak yapılmayan (atış çizgisini ihlal edilerek yapılan vuruşlar ve panoya isabetli olarak yapılmayan vuruşlar hatalı vuruş olarak değerlendirilecektir. Hatalı olarak yapılan vuruşlar tekrarlanacaktır. Vuruşlar esnasında vuruş çizgisi ve vuruş panosu arasında kalan toplar vuruş çizisinin gerisine alınarak istasyona devam edilir. Aday 5. vuruşu yaptıktan sonra futbol topunun bir sonraki parkur için adaya çıkarabileceği zorluklar sınav komisyonunun sorumluluğu dışındadır. Belirlenen kurallara göre isabetli 5. vuruştan sonra aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

6-  SIÇRAMA TAHTASI ÜZERİNDEN ÇİFT AYAK SIÇRAMA

 

Adaylar 40 cm yüksekliğinde engel üzerinden sağa ve sola çift ayakla bayan adaylar 6 defa sıçrama, erkek adaylar 8 defa sıçrama yapar. Sıçramayı belirtilen tekrardan az veya tek ayakla yapan aday eksik ya da hatalı yaptığı yerden harekete devam eder. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

7-  HENTBOL TOPU İLE HEDEFE TEMEL ATIŞ

 

Bu istasyona gelen adaylar belirli alan içerisinde bulunan hentbol topunu temel atış tekniğine uygun olarak 7 metre uzaklıkta bulunan panoya 5 kez pas yapar. Hentbol temel atış tekniğine uygun olmayan ya da atış alanı ihlali yapılarak yapılan atışlar başarılı olsa dahi “HATA” olarak kabul edilecektir. 5 başarılı ve nizami pas yapan aday bir sonraki istasyona geçerler. Her aday nizami 5 atışı tamamlamak zorundadır. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

8-    3×15 METRE MEKİK KOŞUSU

 

Hentbol istasyonunu tamamlayan adaylar 3X15 metrelik koşu alanında mekik koşusunu tamamladıktan sonra fotoselden geçerek sınavını sonlandırır.

 

NOT:

Kendi yaptığı hareketten dolayı fotoselden geçmeyen, fotoseli düşüren veya zamanı durduramayan aday geri dönerek fotoseli durdurur. Sınav görevlileri bu konuda adayları uyarmak zorunda değildir ve sorumluluk adayın kendisine aittir. Böyle bir durumda ortaya çıkacak süre kaybı adayın sınav süresi dâhilindedir.

 

 

SINAV PARKURU

 

 

 

22

 

R.   ENGELLİ ADAY YETENEK SINAVI

Engelli aday yetenek sınavı parkurunu tamamlayan adaylar kendi aralarında en iyi dereceye göre sıralanırlar. İlan edilen kontenjanlara; en iyi dereceden başlanarak, tercihlerine göre yerleştirilmeleri yapılır. Adaylar aşağıda belirtilen istasyonları sesli komutlara da uyarak tamamlamaları gerekmektedir.

 

 

ENGELLİ ADAYLAR İÇİN BECERİ VE KOORDİNASYON TESTİ

Bu testin başlangıç ve bitiş süreleri otomasyon sistemince otomatik olarak belirlenir. Aday otomasyon sistemini (fotosel) kendisi başlatır ve bitirir. Elde edilen derece ekrana yansır ve aynı anda ana bilgisayara otomatik olarak kaydedilir. Koordinasyon testi 8 istasyondan oluşur. Bunlar;

 

 1. İSTASYON: BASKETBOL   TOPU    İLE   SLALOM   ÇUBUKLARINDAN GEÇME
 2. İSTASYON: VOLEYBOL MANŞET PAS
 3. İSTASYON: SAĞLIK TOPLARININ YERLERİNİ DEĞİŞTİRME
 4. İSTASYON: ÖNE DÜZ TAKLA
 5. İSTASYON: FUTBOL TOPU İLE DUVAR PAS
 6. İSTASYON: SIÇRAMA TAHTASI ÜZERİNDEN ÇİFT AYAK SIÇRAMA
 7. İSTASYON: HENTBOL TOPU İLE HEDEFE TEMEL ATIŞ
 8. İSTASYON: 3X15 METRE MEKİK KOŞUSU

 

 

1-             BASKETBOL TOPU İLE SLALOM ÇUBUKLARINDAN GEÇME

 

Adaylar 4 adet arka arkaya 1m aralıklar ile dizilmiş pozisyonda bulunan slalom çubukları arasından parkurun başında bulunan basketbol topu ile sağ veya sol elini kullanarak slalom çubuklarını devirmeden aralarından top sürerek geçmeye çalışır. Slalom çubuğunu deviren aday devirdiği çubuğu yerden kaldırıp; devirdiği çubuğun gerisinden başlayarak sınavına devam eder. Aday son slalom çubuğunu geçtikten sonra basketbol topunu belirtilen alan içerisine bırakmak zorundadır. Aksi takdirde topun bir sonraki parkur için adaya çıkarabileceği zorluklar sınav komisyonunun sorumluluğu dışındadır. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

 

2-             VOLEYBOL MANŞET PAS

 

Aday manşet pas prensibine uygun olarak duvardan 2.5 metre uzaklıktaki vuruş alanından ve duvarda yerden 2 m yükseklikteki panoya 2 (iki) adet manşet pas yapar. Aday yerde belirli alan içerisinde bulunan voleybol topunu bulunduğu yerden alıp duvarda (panoda) belirli alan içerisine atar ve dönen top ile harekete başlar. Manşet pas uygulamasında verilen her bir ara, topu tutup tekrar devam ediş, topun yere teması, topun belirtilen alan (pano) dışına teması ve 2.5 metre alanını ihlal edilerek yapılan vuruşlar “HATA” olarak kabul edilecektir. Bir öğretim elemanı vuruşları sesli olarak sayacak ve hatalı vuruşları duyuracaktır. Hatalı vuruşlardan sonra adayın sayma işlemi kaldığı yerden devam edecektir. Aday son manşet pası yaptıktan sonra voleybol topunun bir sonraki parkur için adaya çıkarabileceği zorluklar sınav komisyonunun sorumluluğu dışındadır. Belirlenen kurallara göre nizami ve isabetli 2. vuruştan sonra aday bir sonraki istasyona geçer.

3-             SAĞLIK TOPLARININ YERLERİNİ DEĞİŞTİRME

 

Adaylar 3 metre ara ile karşılıklı bulunan kasaların birisinde bulunan 1 adet sağlık topunu boş olan kasaya taşırlar. Topun kasa içerisine yan yana bırakılması gerekmektedir. Aksi takdirde aday geri çağrılacaktır. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

4-             ÖNE DÜZ TAKLA

 

Aday yerde bulunan jimnastik minderi üzerinden 1 adet öne düz takla atarlar. Taklanın başlangıcı ve bitişi minder üzerinde olmalıdır. Aday takla esnasında minderin dışına düşerse yanlış takla tekrarlatılır. Kurallara uygun yapılan takladan sonra bir sonraki istasyona geçilir.

5-             FUTBOL TOPU İLE DUVAR PAS

 

Adaylar bu istasyona geldiklerinde atış alanında bulunan futbol topu ile 200 cm genişlik ve 120 cm yüksekliğindeki panoya ardı ardına 2 (iki) adet pas yapar. Atış çizgisinin panoya uzaklığı bayanlarda 4 m erkeklerde ise 6 m’dir. Vuruşlar belirlenen atış alanından yapılmak zorundadır. Kurallara uygun olarak yapılmayan (atış çizgisini ihlal edilerek yapılan vuruşlar ve panoya isabetli olarak yapılmayan vuruşlar hatalı vuruş olarak değerlendirilecektir. Hatalı olarak yapılan vuruşlar tekrarlanacaktır. Vuruşlar esnasında vuruş çizgisi ve vuruş panosu arasında kalan toplar vuruş çizisinin gerisine alınarak istasyona devam edilir. Aday 2. vuruşu yaptıktan sonra futbol topunun bir sonraki parkur

 

için adaya çıkarabileceği zorluklar sınav komisyonunun sorumluluğu dışındadır. Belirlenen kurallara göre isabetli 2. vuruştan sonra aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

6-             SIÇRAMA TAHTASI ÜZERİNDEN ÇİFT AYAK SIÇRAMA

 

Adaylar 40 cm yüksekliğinde engel üzerinden sağa ve sola çift ayakla bayan adaylar 2 defa sıçrama, erkek adaylar 3 defa sıçrama yapar. Sıçramayı belirtilen tekrardan az veya tek ayakla yapan aday eksik ya da hatalı yaptığı yerden harekete devam eder. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

7-             HENTBOL TOPU İLE HEDEFE TEMEL ATIŞ

 

Bu istasyona gelen adaylar belirli alan içerisinde bulunan hentbol topunu 7 metre uzaklıkta bulunan panoya 2 kez pas yapar. Hentbol temel atış tekniğine uygun olmayan ya da atış alanı ihlali yapılarak yapılan atışlar başarılı olsa dahi “HATA” olarak kabul edilecektir. 2 başarılı ve nizami pas yapan aday bir sonraki istasyona geçerler. Her aday nizami 2 atışı tamamlamak zorundadır. Nizami şekilde istasyonu tamamlayan aday bir sonraki istasyona geçer.

 

 

8-                         3×15 METRE MEKİK KOŞUSU

 

Hentbol istasyonunu tamamlayan adaylar 3X15 metrelik koşu alanında mekik koşusunu tamamladıktan sonra fotoselden geçerek sınavını sonlandırır.

 

NOT:

 

Kendi yaptığı hareketten dolayı fotoselden geçmeyen, fotoseli düşüren veya zamanı durduramayan aday geri dönerek fotoseli durdurur. Sınav görevlileri bu konuda adayları uyarmak zorunda değildir ve sorumluluk adayın kendisine aittir. Böyle bir durumda ortaya çıkacak süre kaybı adayın sınav süresi dâhilindedir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.